Brak dopaminy

Brak dopaminy

Inne nazwy choroby: Niedobór dopaminy;
Dopamina nazywana jest hormonem szczęścia. Wytwarzana jest w ludzkim mózgu i pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za regulację emocji, nastroju, poziomu lęku i możliwości snu.
Zobacz również objawy tej choroby:
Czym jest dopamina?

Hormon ten jest naturalnie wytwarzany przez nasz mózg. Jest istotnym neuroprzekaźnikiem ośrodkowego układu nerwowego, który pełni ważną rolę w naszym mózgu.

Kontroluje napięcie mięśni całego ciała oraz jest odpowiedzialna za niektóre procesy ruchowe np. koordynację i napęd ruchowy.

Kontroluje też procesy psychiczne i emocjonalne, które determinują poznawanie rzeczywistości i regulują stosunek człowieka do otoczenia. Odpowiada za właściwe zapamiętywanie, koncentrację i kojarzenie.

Odgrywa również istotna rolę w odczuwaniu przyjemności, opowiada za gospodarkę hormonalną. Ma również wpływ na zachowywanie wierności.

Najwięcej dopaminy produkuje nasz organizm, gdy jesteśmy zauroczeni kimś. Warto wiedzieć także, iż dopamina jest uzależniająca. 


Co się dzieje, gdy w organizmie brakuje dopaminy?

Niedobór tego neuroprzekaźnika może wywoływać wiele chorób. Bark dopaminy może odpowiadać za nerwowość, uczucie lęku społecznego oraz poczucie zagrożenia.

Niedobór tego hormonu występuje u osób, które cierpią na ADHD. Podaje im się leki stymulujące wydzielanie dopaminy, które powodują paradoksalne poczucie spokoju i panowania nad emocjami.

Warto wiedzieć, iż patologiczny niedobór przyczynia się do choroby Parkinsona.

Nadmiar dopaminy, czy to możliwe?
Niekiedy zdarza się też tak, że w organizmie występuje nadmiar dopaminy. Zaburza to odbiór i percepcję świata. Może powodować tzn. gonitwę myśli, co powoduje zaburzenie koncentracjji.

Wywołuje też halucynacje, urojenia oraz omamy, zaburzenia towarzyszące schizofrenii.

Co istotne, przyczyniać może się też do skłonności hazardowych oraz wydłużenia procesu krzepnięcia krwi.

Jak zwiększyć poziom dopaminy?


Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Należy zwiększyć spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze. W tym celu należy spożywać dużo warzyw i owoców.

Najlepsze będą: jagody, karczochy, śliwki, truskawki, żurawina i czerwona fasola. Zaleca się też spożywanie bananów, szczególnie tych bardzo dojrzałych.

Warto wprowadzić do diety migdały i ziarna słonecznika, które także przyczyniają się do podwyższenia dopaminy.

Ograniczyć należy spożycie produktów bogatych w cukier i tłuszcze nasycone. Ich obecność wpływa na zmniejszenie poziomu dopaminy, ale także zwiększa ryzyko chorób serca.

Unikać powinniśmy kawy i  alkoholu. Kofeina zmniejsza poziom dopaminy, a alkohol blokuje funkcje neuroprzekaźników, przez co tworzy fałszywe poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

Dopamina jest bardzo istotnym neuroprzekaźnikiem, który jest niezwykle cenny dla naszego organizmu. Dbajmy, więc o jego właściwy poziom w organizmie. 

http://www.hormonalne.choroby.biz/Brak+dopaminy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZIELONA HERBATA DOBRA NA TESTOSTERON !!!!!!